dokarmiamy ptaki |


smakogrod dokarmianie ptakow zima copyDokarmianie ptaków zimą to przyjemny obowiązek każdego Smakogrodnika. Istnieje kilka zasad, których warto przestrzegać w przypadku ptasich sezonowych restauracji:

1.Zzzimny bufet
Dokarmiajmy ptaki od października do przedwiośnia, ale tylko kiedy temperatura spada poniżej 0oC!
2. 24/7
Kiedy już zaczęliśmy dokramiać ptaki, róbmy to regularnie. Kiedy sikorki wprowadzą już nasze bistro do swoich GPS’ów i dotrą tam nieraz ostatkiem sił, dbajmy by nie zastały pustego “stołu” – mogą nie mieć sił szukać innej jadłodajni.
3. Mniejsze porcje , codziennie świeże
Nie usypujmy góry jedzenia. Po pierwsze ptaki będą jadły i jadły, aż utkną w karmniku. A tak naprawdę- po prostu nadmiar pokarmu szybko zawilgnie i zacznie się psuć.
4. Sanepid
By nasz karmnik nie stał się siedliskiem chorób (o co stosunkowo łatwo, kiedy w jednym miejscu spotyka się tyle skrzydlatych gatunków), czyśćmy go regularnie. Jeśli podłóg nie da się już doszorować, czas zbudować nowy lokal.
5. 0 chleba i ziemniaków!
W ptasim menu znajdują się nasiona, orzechy, owoce, jagody (z tłustszych tematów larwy, owady etc.). Chleb i ziemniaki (jeszcze nie raz zjełczałe, zaatakowane przez pleśń i doprawione solą…) to wątpliwy rarytas, który wyprawi naszą klientelę szybko do nieba (bynajmniej w pozytywnym sensie…)
6. Kocia mafia
Jeśli mamy kota grubasa, nie łudźmy się, że na widok sikorek nie uda mu się doturlać choćby pod karmnik. Dotrze tam ze zwinnością pantery! Wystarczy pobliski płot, drzewo czy drewniany pal, na którym postawiony jest karmnik (stąd lepiej metalowy słup). W tym przypadku zrezygnujmy z karminków w postaci budek i postawmy na kolby, worki z nasionami, zawieszone w trudnodostępnych miejscach np. w pobliżu stawu lub “oczka wodnego”.
Ciekawe ptasie bufety:
filiżanka
jabłonka
zawieszki
muffinka
Czym karmić poszczególne gatunki ptaków? Już wkrótce w Smakogrodzie.
smakogrod

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s