złocista aureola|


wieniec kranz zlocisty
Złocisty wieniec jaśnieje jak zimowe słońce. Materiały do jego uwicia możem znaleźć w każdym ogrodzie, nawet jeśli nie swoim to sąsiada, który zakochał się w tujach i cyprysikach w odmianach ‘Aurea’. To jest bowiem ten czas w roku, kiedy łatwiej dostrzec iglakowy urok, poznać fakturę ich pędów i dostrzec ich zalety w roli florystycznych akcesoriów. Co wplatamy w złoty, bożonarodzeniowy kranz?

  1. Elementy bazowe: pędy i liście z ogrodu i donic:
inspiracje swiateczne smakogrod zlocisty kranz
Jako podstawę możemy wykorzystać pędy sosny żółtej o wyjątkowo długich igłach (i wielkich szyszkach!). Kontrastowo dodajmy ornamentalnych, płaskich pędów tuj z odmian typu ‘Aurea’.
Stosunkowo duże akcenty uzyskamy z pomocą aukuby japońskiej o liściach nakrapianych złotem. Uwaga: tylko do domowych kranzów. Aukuba porażona mrozem zbrązowieje. Zimozielone liście i kwiatostany bluszczów z odmian np. ‘Gold Heart’ spiszą się w roli wieńców zewnętrznych. Również ze względu na przyjętą regułę, że bluszczu nigdy nie wnosi się do domu.
2. Detale:
  • owoce: ognika ‘Soleil d’Or’, żołędzie
  • pąki kwiatostanowe: bluszcz, brzoza
  • mech (Pleurozium sp.)zlocisty kranz inspiracje rosliny smakogrod
ZASADY POZYSKIWANIA MCHU:
  1. Mech zbieramy tylko ze stanowisk ruderalnych, synantropijnych (miejskich), najlepiej z własnego ogrodu. Nie wynosimy go z lasów! W parku też lepiej nie kopać, bo spacerujące psy będą na nas podejrzliwie spoglądać.
  2. Sięgajmy po gatunki pospolite, o długich pędach np. takie, które niektórym spędzają sen z powiek, zarastając trawnik np. Pleurozium. Tak, piękna bielistka siwa z borowych lasów wygląda bajecznie i często widać ją we florystycznych sklepach, ale jej pozyskiwanie nigdy nie jest do końca legalne…
  3. Z pomocą małych grabek w suchy dzień zbierzmy tyle mchu, ile będzie nam potrzebne. Nie wydzierajmy ziemi. Potrzebna nam tylko część nadziemna.
  4. Mech trzymajmy np. w koszyku, nigdy w worku czy (o zgrozo!) reklamówce. Zaparuje, zawilgnie i zbrązowieje. I jeszcze na naszym wieńcu wyrośnie grzyb.
  5. Suche “kłaczki” mchu z łatwością mocujemy między iglastymi pędami, możemy go również owijać wokół gałązek i owoców.Pleurozium sporofity
l01

 Więcej inspiracji bożonarodzeniowych na pintereście Smakogrodu>>>

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s