potager|


ogrod niemOdrobinę snobizmu, na jaki może sobie pozwolić ogrodnik to np. dobry, naprawdę dobry krem do rąk. Pierwszy raz trafiłam na niego w ogrodniczym sklepie, ale nie tym z wielką wiewiórką tylko w takiej trochę większej ogrodowej szopie, no shopie. A raczej ‘Geszefcie’ w Landhaus Ettenbühl.
Ale zakupy na końcu. Najpierw pół dnia w ogrodzie (tylko oglądanie, choć w niektórych zakątkach przydałby się sekator np. w zapomnianym grabowym labiryncie). Ogród jest olbrzymi, podzielony na sektory i dzięki żywopłotom całość jest eklektyczna a nie połatana (świetne źródło rozwiązań planistycznych): ogród japoński z karpiami koi otoczony pergolą przepływa w angielski, jest mamutowa aleja i premiera amerykańskiej prerii.
landhaus-ettenbuehl smakogrod mamucia aleja potagerlandhaus-ettenbuehl smakogrod sektor slubny bialy ogrodJest sektor ślubny (cały w białych kwiatach), ponieważ w budynku często odbywają się wesela (w trakcie naszej wizyty odbywała się akurat turecka feta). I jest…prawdziwy potager– idealny temat do Smakogrodu.landhaus-ettenbuehl smakogrod potager ogrod smakowity uzytkowy warzywnik sierpien landhaus-ettenbuehl smakogrod potager ogrod smakowity uzytkowy warzywnik Ogródek smakowity w sierpniu jest ozłocony! Przechodzimy przez bramki, trącani przez żółte frendzle fasolek szparagowych. Na gruszowym szpalerze ciążą owoce słodkie w swej formie. Wzdłuż ścieżek pienią się cytrusowe aksamitki. Na ‘raised-bedsach‘ kotłują się waniliowe nasturcje z cyniami, jarmużem  i odmianą buraczka o złotych pędach ‘Bright Lights’. A wszystko obsypane złotą słomą.
Podejrzyjmy jak w tym dobrze zorganizowanym potagerze warzywa wspierane są przez zioła i kwiaty. Zioła stymulują wzrost i mylą szkodniki. Jednoroczne kwiaty nie konkurują z warzywami, za to wabią zapylacze, są ścinane do wazonów a może i zjadane przez kwiatożerców :) Jest pięknie i biodynamicznie. Pachnie latem, panuje lekki nieład i atmosfera jak z ilustracji Beatrix Potter.
landhaus-ettenbuehl smakogrod potager ogrod smakowity uzytkowy warzywnik
l01

Wiosną będziemy w Smakogrodzie budować podwyższone rabaty – zapraszamy na lekcje.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s