przesadzamy piwonię |


Piwonia to niezbędnik każdego Smakogrodu. Jeśli w maju rozsmakowaliśmy się w jej płatkach i objedliśmy każdy pompon, może warto dokonać cudownego rozmnożenia, by na przyszłość móc urządzić iście piwoniową ucztę.
Właśnie teraz, w sierpniu jest właściwy moment na przesadzanie i mnożenie peonii. Nie jest to zadanie łatwe, dlatego warto je dobrze rozplanować. Bowiem najlepszym dniem, w którym piwonia nie obrazi się na nas za przesadzenie i przyjmie się na 100%* jest 15 sierpnia. Zapiszmy zatem w kalendarzu: 15 sierpnia – rozsadzam piwonię!
Co będzie nam potrzebne:
 • sekator
 • ostry nóż
 • taczki kompostu
 • konewka pełna wody
 • widro z wodą (najlepiej taką, w której moczyły się wcześniej minimum kilka dni witki wierzby)
 • sztychówka
 • widły
 • miseczka z rozdrobnionym węglem drzewnym
Przesadzanie piwonii krok po kroku:
 1. Nie przesadzajmy w środek upalnego dnia – wykończymy i siebie i roślinę. Poczekajmy do 17.  Wcześniej sparzmy i zdezynfekujmy sekator i nóż oraz dobrze zaplanujmy nowe miejsce dla piwonii – lubią, kiedy słońce dociera do nich dopiero w drugiej połowie dnia.
 2. Rękawice na dłoń i do dzieła. Obrysujmy patykiem na ziemi obwód piwonii. Zetnijmy liście na 2/3 wysokości.
 3. W nowym miejscu wykopmy dołki na głębokość sztychu łopaty. Widłami spulchnijmy dno.
 4. Teraz bierzemy się za piwonię. Jeśli rosła w jednym miejscu przez wiele lat możemy mieć do czynienia z kłębowiskiem bulwiastych korzeni. Wbijajmy łopatę po obwodzie z wyczuciem i podsadzajmy delikatnie, tak by nie uszkodzić korzeni (te zewnętrzne, najmłodsze są najbardziej żywotne). Pomagajmy sobie widłami, by zluzować bryłę.
 5. Kiedy uda nam się rozluźnić karpę na tyle, że widzimy korzenie czas na selekcję. Centralna, najstarsza część jest do wyrzucenia. Wybierajmy tylko zdrowe, grube bulwiaste korzenie z wyraźnym pąkiem. Odcinajmy je nożem i wrzucajmy do wiadra z wodą (by nie przeschły na czas wybierania materiału roślinnego do reprodukcji).
 6. Czas na przeprowadzkę. Do wykopanych dołków wsypujemy świeżego kompostu i mieszamy widłami z ziemią (dołki po wypełnieniu kompostem powinny być płytkie na mniej niż połowa sztychu łopaty. Sprawdźmy dłonią – płasko położona na dnie powinna mieć brzeg dołka nieco nad nadgarstek (głębokość ok. 4-5cm)). Mocno podlewamy dołki wodą. Wyjmujemy korzenie z wiadra.
 7. Miejsca cięcia wsadzamy do miseczki z węglem drzewnym (zabezpieczamy ranę). Układamy korzenie pąkiem ku górze. Przykrywamy je ziemią, lekko uklepujemy. Podlewamy konewką tak, by nie spłukać ziemi.
 8. Przy każdej nowej piwonii połóżmy…mały kamyk. Tak na powitanie w nowym miejscu.
Uwaga! Nie sadzimy piwonii głębiej, bo może się obrazić i nie kwitnąć przez wiele lat…
POWODZENIA!
l01

Advertisements

One thought on “przesadzamy piwonię |

 1. Pingback: smak piwonii | |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s