amelanchier |


świdośliwa amelanchier świdośliwka ciekawe owoce smakogród piropy
Pierwszy raz w tym roku udało mi się zdążyć przed ptakami i uzbierać pół słoja minijabłuszek świdośliwy. Babcia mówi, że to z powodu szpaków, które założyły gniazdo w ogrodzie i nie są już pazerne ani nie spraszają wszystkich krewnych z okolicy ( faktycznie, obyło sie również bez siatek na czereśnie i wiśnie).

Amelanchier, świdośliwa, świdośliwka / A. lamarckii v A. canadensis / to jedno z moich ulubionych drzew. Jest długowiczne, po 5-ciu latach ma wysokość 3 m (docelowo max. 6m). Śliczny, drzewkowaty pokrój, prawie czarne pędy. Wiosną (marzec-kwiecień) chmura białych kwiatów (obiecuję zdjęcie jadalnych kwiatów świdośliwy, których nie może zabraknąć w Smakogrodzie!). Jesienią ‘krzew gorejący’ – fUrią gorących barw konkuruje z jesiennym zachodem słońca. Rośnie w Kanadzie, zatem jest zupełnie odporna na mrozy. Toleruje każde podłoże (poza bagiennym) i warunki nasłonecznienia. Rewelacja!

świdośliwa amelanchier świdośliwka ciekawe owoce smakogródJabłuszkowate owoce (w końcu amelanchier to krewny jabłoni) łączą aromaty borówki amerykańskiej i smoczego owocu. Najlepiej smakują prosto z drzewa, szybko tracą świeżość nawet w lodówce. Można śmiało dodawać je do letnich koktajli z czereśniami, jeżynami i kwiatami liliowca. Ich przekrój podpowiada nam, że amelanchier jest krewnym jabłoni. Rozgryzione maleńkie pesteczki smakują migdałowo.świdośliwa amelanchier świdośliwka ciekawe owoce smakogródl01

 Sprawdź, czy w Twojej okolicy można kupić sadzonkę Amelanchiera >>>
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s