umorusane |


morus gałązka morwy morwa biała morwa czarna smakogród odchudzanie

Deszcz już od kilku dni na kolanach próbuje domyć umorusany owocami chodnik przy Łobzowskiej. Ale owoce morwy /Morus sp./ wciąż spadają. Wyglądają jak jeżyny i barwią wszystko równie mocno, jak borówki, zbierane w leśnym, lessowym wąwozie. Sokiem z morwy rozjuszano niegdyś słonie (K.M/1/6,34) – pewnie wiedziały, że nie da się go sprać?
Są dwie morwy: czarna i biała. Żyją po 200-300 lat. W polskim klimacie częstsza jest ta druga, bardziej odporna na mróz i wyższa (do 18m). I wbrew nazwie często daje również prawie czarne owoce. morus gałązka morwy morwa biała morwa czarna smakogród odchudzanie morus gałązka morwy morwa biała morwa czarna smakogród odchudzanie Żeby je rozróżnić, trzeba przyjrzeć się owocom: włochate ogonki i wyrazisty smak ma morwa czarna / M. nigra /. Mniejsze owoce o jakby rozmytym, cukrowym smaku to na pewno morwa biała / M. alba /. Jeśli mamy w domu jedwabniki, dajmy im spróbować liście – jeśli będą grymasić – to morwa czarna.
morus jedwab morwa biała morwa czarna smakogród odchudzanie
Ciekawostką jest heterofilia u morwy…to znaczy, że na jednym drzewie możemy znaleźć liście jajowate, powcinane, klapowane – piękne. I co najwspanialsze: jeśli odwiedziliśmy cukiernię i pofolgowaliśmy ze słodkościami – zaparzmy herbatkę z liści morwy. Substancje w nich zawarte sprawią, że nasz organizm przyswoi mniej cukrów.
heterofilia morus gałązka morwy morwa biała morwa czarna smakogród blog herbatka na odchudzanie l01

Advertisements

One thought on “umorusane |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s