piołun piorun|


aP1220302l
Matthiolus pisał w swym zielniku, że bylica zbierana w noc Świętego Jana i noszona w wianku, chroniła cały rok od chorób, uroków i potworów. W ogrodzie wermut to dobry sąsiad…ale ‘ulicę’ dalej. W bezpośrednim sąsiedztwie sprawia, że rośliny rosną słabiej, a nawet wcale.

Bylica piołun, wermut /Artemisia absinthium L./ i bylica pospolita /A. vulgaris/ – dorastają do 80cm i 150cm. Srebrzyste, jedwabiostofilcowate liście (całe u piołunu, od spodu u pospolitej) i wierzchołki pędów obsypane drobnymi, pistacjowymi koszyczkami kwiatów (u b. pospolitej wiechy lekko ceglastych) sprawiają, że jest w tych bylinach jakaś…tajemnica, którą warto mieć w ogrodzie. Choć kilka, w dalekim kącie ogrodu lub głębokiej, kamiennej donicy – tak, by trzymać je w ryzach i wzywać, kiedy jest potrzebna.

Bylica zawiera m.in.:
gorycze gwajenolidowe, artemetynę, kwasy organiczne, tujon, garbniki i sole mineralne.
Z bylicy można stworzyć swobodny żywopłot – zaporę w odległości ok. 1m od upraw roślin kapustnych i warzywnych, ponieważ odstrasza bielinka, pchełki i ślimaki.
W przypadku mocnego ataku szkodników ususzone ziele bylicy rozcieramy, mieszamy z szarym mydłem, rozcieńczamy woda i opryskujemy zaatakowane pędy i liście (pomrowiki spryskujemy bezpośrednio – będą obrażone i stracą apetyt na jakiś czas). By hamujące rozwój substancje nie dostały się do ziemi, warto wyłożyć ją szarym papierem u nasady rośliny.
Ach no tak – ogród, a jeszcze smak: bylica była kiedyś popularną, polską przyprawą do pieczonego mięsa, zup, ryb, pasztetów i alkoholi (piołunówka, absynt). Ma ona swoje zastosowanie w fitoterapii. Bylica pospolita zjadana w większych dawkach pomaga w odrobaczaniu przewodu pokarmowego, ale lepiej podejść do tej kuracji ostrożnie i skonsultować ją wcześniej z dobrym fitoterapeutą.
l01

Advertisements

One thought on “piołun piorun|

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s