liliowce |


liliowiec maleny tapestry hemerocallis smakogród przyjęcie dla dzieci w ogrodzie
Kielichy kwiatów liliowca zamiast szklanych czy papierowych szklanek są idealne na dziecięcą imprezę w ogrodzie. Wystarczy nalać do nich trochę wody i już wszystkie 6-ciolatki wznoszą toasty i chichoczą. Potem z błyskiem w oczach zjadają ‘kieliszki’ i biegają dalej. Kwiaty i pąki liliowców smakują jak słodkie, kruche najmłodsze listki lodowej sałaty. Ale mają w sobie nieuchwytny urok wróżkowych sukienek, zakładanych tylko na jedną, letnią noc.

Liliowiec / Hemerocallis / w zależności od odmiany może mieć od 30-120cm wysokości. Wonne kwiaty pojawiają się od VI-VIII na pędach wyrastających z ‘trawiastej’ kępy równowąskich liści. Są tolerancyjne i bardzo łatwe w uprawie, dlatego dobrze, by znalazły się w każdym Smakogrodzie. W półcieniu zakwitają później i mniej instensywnie. Nie wymagają nawożenia, ale będą zadowolone z wiosennej porcji świeżego kompostu.

Rekomendowane jest przegryzanie liliowcem czerwonych porzeczek oraz maczanie płatków w świeżozrobionych konfiturach z wiśni. Ponad to na ogrodowym przyjęciu liliowce wystąpiły nie tylko w roli kulinarnej, ale również zdobiły letnie uczesania tudzież służyły za kapelusiki <3
Wysokie odmiany, te najpopularniejsze jeszcze z babcinych ogrodów to wyjściowa forma liliowca ogrodowego. Kwitną wcześniej od V-VII. Poza nimi na przyjęciu pojawiły się również w dziecięcym temacie: ‘Bubling Edge‘ i kremowo-fioletowe ‘Panda Bear’ (komponujące się z borówkowym sorbetem). Żółtokwitnące, bajkowe odmiany to np. historia Kopciuszka ‘Cinderella Story’ czy złota gwiazda ‘Stella d’Oro’. Dzieci nazwały je ‘banankami’. Każdy przecież widzi od razu, dlaczego.
liliowiec ogrodowy żółty hemerocallis smakogród przyjęcie dla dzieci w ogrodzie liliowiec maleny tapestry hemerocallis smakogród przyjęcie dla dzieci w ogrodzie
l01

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s