bukietowy kir |


wino białe z kwiatami smakogrodNie znam się na winach. Być może kiedyś zaczną mnie interesować inne, nie tylko te, które mają owe roślinne nuty: bukiety kwiatowe, traw, truskawek, ziół. Lubię takie dlatego, bo to tak jakby zamknąć ogród w butelce, razem z kalifornijskim słońcem czy wapiennymi stokami Prowansji.
Może to zbrodnia, ale wrzucam do kieliszków kwiaty. Przez szkło przypominają wtedy kwiatowe ‘sekrety’ z dzieciństwa. To tak jakby ogród dodał coś od siebie na czas trawnia letniego przyjęcia.
biale wino dodatki kwiatowe smakogrodjasnota biala lawenda do wina smakogrodJeśli już popełniać enologiczne zbrodnie, to z premedytacją – dodając do białego wina czy szampana likierów, kropli syropu (z porzeczki, agrestu, fiołków) i nazwać to ‘KIR‘. I znów wrzucać kwiaty: białą lawendę, płatki jaśminowca, kwiaty jasnoty białej, z kroplą nektaru na dnie kielicha (kwiatowego!).
Nie wszystkie na raz – to nie zupa. Wybierzmy te, które uwielbiamy. A najlepiej te, których nutę wyczuliśmy próbując wina sauté i chcemy je przerysować (jeśli nie podkreślić).
Zamiast kostek lodu, by napoju nie rozwadniać wrzućmy zmrożone owoce winogron, agrestu, porzeczek. Truskawki dla niektóych mogą mieć aromat zbyt dominujący, zbierzmy takie, które już lekko pachną, ale nie są w pełni dojrzałe.

biale wino truskawka smakogrodl01


Advertisements

One thought on “bukietowy kir |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s