botanika & clara|


pennisetum barcelona miro smakogrodKażde miasto ze swoimi parkami, skwerami, ukwieconymi balkonami jest ogrodem, pełnym zapachów i smaków, właściwym jedynie sobie. Pierwsza z cyklu ‘miastogród’ to pachnąca życiem, pyłem i owocami morza katalońska stolica – Barcelona.
Topografia miasta jest klarowna, a mapa utrwala się w głowie jak powidok. Setkami ścieżek przemierzać można całe miasto piechotą. Nie czuje się zmęczenia – co chwilę zatrzymuje nas cień palm, zapach owoców na targu, bryza z fontann, orzeźwiająca clara.
barcelona smakogrodclara barcelona smakogrodW południowo-zachodniej części znajduje się ogród botaniczny. Tak, ma setki tabliczek, ale nie jest nudny wcale! Projekt (architektów, ogrodnika i biologa) bazuje na łamanych liniach, wielkopłytowych nawierzchniach, drewnianych podestach, rdzawych murkach oporowych rozkładających pochyłość Montjuic. Emanuje równowagą, lekkością, rytmem.botaniczny ogrod barcelona smakogrod
barcelona euphorbia smakogrod
W ogrodach botanicznych nie wolno tego robić. Nie powinno się. Ale leżał na rozgrzanej płytcie i był jadalny. Owoc opuncji. Jeśli i Was kiedyś podkusi, nie zapomnijcie o usunięciu wszystkich delikatnych, kłujących włosków. Kaktusowy kolec tkwiący w podniebieniu to nic miłego.

opuncja barcelona smakogrod

l01


 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s